Škola života

O hľadaní životnej cesty, zmyslu života, jeho hĺbky a podstaty. O duchovnom rozvoji človeka, o šťastí aj o múdrosti aj o tom, ako by mal spravodlivý a šťastnejší svet vyzerať. A to všetko formou diskusie, aby každý bol vypočutý...
 
DomovHľadaťRegistráciaPrihlásenie

Share
 

 Jednota náboženstiev

Goto down 
AutorSpráva
Rastislav RuskoPočet príspevkov : 1
Registration date : 28.10.2007

Jednota náboženstiev Empty
OdoslaťPredmet: Jednota náboženstiev   Jednota náboženstiev Icon_minitime29.10.07 15:48

Kresťanom, ktorí nevidia jednotu svetových náboženstiev.

V jednom z biblických prorokov hovorí Boh: "Človek si zo mňa vyrezal atrapu a klaňal sa jej."
Keď teda Boh sa nachádza aj v strome, ktorý cíti omnoho menej ako človek, nenachádzal by sa v mojom bratovi, hoci by bol aj moslim alebo buddhista ?
Veď o koľko viac citu, lásky, pokory a iných dobrých vlastností môže mať človek od stromu. V každej spoločnosti predsa existujú láskaví aj nenávidiaci, spravodliví aj nespravodliví, hrubí aj jemní, chápaví k blížnemu aj uzavretí.

Keď Abrahám povedal Bohu: "Ak je v Sodome-Gomore aspoň jeden spravodlivý, zachrániš ho ?" Vari Boh vtedy nezachránil Lóta zo Sodomy-Gomory ?

Ježiš Kristus predsa kritizoval tých, ktorí sa hlásili k Bohu podľa príslušnosti a nie podľa zmýšľania a skutkov. Sú to tie dobre známe výroky na adresu farizejov a sadukajov.
A naopak vyzdvihoval tých, ktorí neboli duchovní činitelia alebo Židia a mali dobré srdce, napr. podobenstvo o samaritánovi ktorý pomohol človeku v tiesni, ktorého obišli dvaja levíti.
V odpovedi na otázku, kto bude spasený okrem iného povedal: ... "Odíďte odo mňa, všetci páchatelia neprávosti !" ... "A prídu mnohí od východu i západu, od severu i od juhu a budú stolovať v Božom kráľovstve."
Keď teda Ježiš Kristus nezaložil možnosť spasenia na príslušnosti k určitej spoločnosti alebo náboženstvu, kto má právo tak vykladať Jeho slovo ?

Kto neverí, že každé svetové náboženstvo vychováva človeka k láske, pokore, odvahe, súcitu a iným dobrým vlastnostiam, nech sa najprv oboznámi s tými učeniami a až potom nech ich kritizuje. Inak v ňom nebude spravodlivosti.

Veru, naše vlastnosti sú jediné naše skutočné imanie a kto vidí Boha vo všetkom stvorení ten sa nepovyšuje ale naopak, zabúda na seba. Milovať Boha znamená milovať všetko stvorenie, lebo Boh je všadeprítomný. Kto pokročil v takejto neosobnej a nesobeckej láske, toho si Božie oči nájdu. Môže sa nachádzať v ktoromkoľvek kúte vesmíru, či už fyzicky alebo duševne. A ak niekto zistí, že tomuto nejaké náboženstvo neučí, potom nech také náboženstvo kritizuje.

"Kto by si chcel zachrániť život, stratí ho. Kto však stratí život pre mňa, bude žiť naveky."
- neznamená slepú vieru, ktorú náboženskí fanatici šírili ako diktát ohňom a mečom, ale život pre blaho ostatných svojich spolubratov.

Matka Tereza, uznávaná aj pápežom Janom Pavlom II. (čo bol pred dnešným pápežom, ale pápeži si neprotirečia tak myslím že ju uznáva aj terajší pápež),
- rehoľníčka - Kristova služobníčka - vyhlásila:
"Kresťan nech je dobrým kresťanom,
moslim nech je dobrým moslimom,
hinduista nech je dobrým hinduistom."
Služba ju zaviedla do Indie. Zmysel života videla v službe tým najbiednejším. Z vlastnej iniciatívy v službe Kristovi opustila teplo a pohodlie kláštora aby priamo na ulici pomáhala núdznym, kde nerozlišovala hladných a umierajúcich podľa vierovyznania, ale v každom úbožiakovi videla hlas Ježiša Krista, ktorý volal po pomoci blížnemu. Starala sa o nich, ako keby sa starala o Ježiša, ktorého nado všetko milovala.

Teraz som Vám povedal všetko, čo cítim že som Vám mal povedať okolo otázky jednoty náboženstiev. Želám Vám teda, aby ste boli dobrými kresťanmi. Takisto aj ja chcem byť dobrým kresťanom. Avšak nie slepo ale živo veriacim. (Prepáčte, neberte to osobne.)

Rastislav Rusko.
Návrat hore Goto down
Admin
Admin


Počet príspevkov : 16
Registration date : 28.09.2007

Jednota náboženstiev Empty
OdoslaťPredmet: Re: Jednota náboženstiev   Jednota náboženstiev Icon_minitime31.10.07 10:43

Rasťo, to si napísal a adresoval nejakým kresťanom? Lebo pre nezávislých hľadačov pravdy (pre ktorých je toto fórum) by si mal vychádzať z nejakých všeobecne platných základov, nie zo súčasného kresťanstva. Smile

Teda ak si hľadač pravdy, mal by si v prvom rade vysvetliť pojmy, ktoré používaš, ako náboženstvo, Boh, spasenie... Lebo bez toho sa vznášame kdesi vo vzduchoprázdne a nemáme žiadneho základu pravdy a východiska... Embarassed

Máš teda pocit a trápi ťa, že dnešní kresťania nevidia pravdu v iných náboženstvách? Nie všetci sú takí. Niektorí sú znášanliví, iní neznášanliví. Ale všeobecne platí v dnešnom organizovanom kresťanstve všeobecné nepochopenie iných náboženstiev z dôvodu, že nepochopili ani Ježišovo učenie. Keby pochopili skutočného Ježiša, pochopili by aj Buddhu, Mohameda, Tao aj Lao`C, jógu, šamanov aj prírodné kmene. Lebo všade tam sú zrnká pravdy života v oveľa väčšej miere, než napríklad v dnešnej uznávanej materialistickej vede.

Ak si chcel kresťanom povedať to, že dobrý kresťan je aj dobrým buddhistom a podobne, budiž, niečo si naznačil. Ale skús nabudúce začať od základu pravdy a úprimnosti duše, bez pojmov, ktoré sú vlastné len dnešným kresťanom, nie však všetkým ľuďom našej doby. Až tak ťa budem môcť nazvať milovníkom pravdy a múdrosti....... sunny
Návrat hore Goto down
http://hladanie.wz.cz
Jan P.
AnonymnýJednota náboženstiev Empty
OdoslaťPredmet: Adminovi   Jednota náboženstiev Icon_minitime24.12.08 16:41

Suhlasim s tym,ze su ludia hlasiaci sa k uceniu krestanskemu ktorí vidia pravdu aj v inych nazorovych prudoch vychodnych smerov.Lenze tu svoju pravdu stale chapu ako "nad vsetkym" a uz vobec nepripustia fakt,ze by existovali smery,ktore by nadvezovali na krestanske ucenie a doviedli tak hladajucich na samy "koniec ich cesty",co krestanske ucenie vzhladom k metode,ktoru pouziva doviest nemože.Je teda akousi pripravou hladajucich k tomu,aby sa boli schopni povzniest k duchovnu a nelipli tak na hodnotach svetskych.Avsak dalsie metody a pokyny k vyssej mystickej praxi su naozaj vyhradene len vyssím jogam,pretoze v Biblii nenajdeme poucenie o nich.
Návrat hore Goto down
Milan R.
AnonymnýJednota náboženstiev Empty
OdoslaťPredmet: "Vyššia jóga" a kresťanstvo   Jednota náboženstiev Icon_minitime25.12.08 11:14

Milý Jano P. Všetko záleží od toho, čo chápeš pod "vyššou jógou"...

Keď niekto učí o láske dvoch a nehovorí, ako sa majú držať za ruky, ako sa majú objímať a ako majú iné polohy dodržiavať, to ešte neznamená, že nerozumie láske.......

Ak si Ty dopredu vytvoríš predstavu, čo je "vyššou jógou", potom odmietaš všetko, čo je iné. A to je prípad rôznych obmedzených jednostranných náboženských a duchovných učení.......

Zbaviť sa všetkých predstáv a dospieť k realite pravdy, to je najvyššou jógou. Táto najvyššia jóga je zapísaná aj v Biblii, napríklad slovami "Blahoslavení čistého srdca, lebo oni uvidia Boha." Ale ten, kto má srdce preplnené skostnatenými predstavami vyčítanými z knižiek, ten to nepochopí, až kým sa neočistí od všetkých predstáv o Ceste a nestane sa Cestou samou.......

Na "najvyššiu jógu" nepotrebuješ náuky, učenia a návody. Je zapísaná v Tebe, stačí vnímať svet pravdivo a hľadať dobro.......

Surprised
Návrat hore Goto down
Jan P.
AnonymnýJednota náboženstiev Empty
OdoslaťPredmet: dolezitost pochopenia   Jednota náboženstiev Icon_minitime25.12.08 11:51

Neviem kto je tu predpojaty.Ja som spomenul iba naveznost jedneho ucenia na ine,takze som nic nepodcenil a ani nespochybnil.Pochopit to si vyzaduje nieco viac nez len opakovat dookola,ze Boh a jednota vsetkeho su tie najdolezitejsie zalezitosti a pritom ani nevieme,co to ten Boh je a v com spociva jednota vsetkych vecí.

Blahoslavení čistého srdca, lebo oni uvidia Boha

...konfrontovat sa s kvalitou Boha este neznamena,ze sa touto kvalitou stanes,ako "samou o sebe".

:-)
Návrat hore Goto down
Milan R.
AnonymnýJednota náboženstiev Empty
OdoslaťPredmet: Veru pochopenie...   Jednota náboženstiev Icon_minitime29.12.08 0:10

Milý Jan P.

ja len reagujem na to, čo píšeš, že v Biblii nenájdeš vyššiu jógu. Je tam, len treba vidieť....

Vidieť Boha, to nie je ako vidieť učebnicu matematiky a matematike nerozumieť. Vidieť Boha znamená byť v Ňom a to znamená preberať Jeho kvality.... To je tá "vyššia jóga", ktorú máš na mysli? Alebo poznáš ešte vyššiu? :-)
Návrat hore Goto down
Jan P.
AnonymnýJednota náboženstiev Empty
OdoslaťPredmet: ešte raz...   Jednota náboženstiev Icon_minitime29.12.08 14:55

Akt uplneho odovzdania sa Bohu nie je to iste,ako to ze sa Ním staneš,pretoze ten,kto sa Ním stal nemoze nijako cítiť,že je on a Boh.Takze nemoze si byt vedomý tychto dvoch rozdielnych kvalít.Prave byt si vedomý dvoch rozdielnych kvalít,stimuluje v hladajucom potrebu tieto kvality preberať resp.naplnit sa nimi.A v tom spočíva cele Ježišovo učenie,ktore dal ludom.Preto biblia kladie na najvyssie miesto oddanosť Bohu."Dokoncenie" je teda naozaj vyhradene len Tibetskej mystike.

A ten,kto je už "hotový" môže povedat len toto:

Není oddělení, není sjednocení,
není cesty zmatení a ani cesty k vysvobození,
není "Já" a ani "Ty", není Bůh, ani nic ostatní,
bez konceptu v čiré přítomnosti všeho,
nenacházím ani pojem "meditace".


...tomu sa hovorí Dosiahnutie v zmysle Nirvanskeho stavu,pretoze uz nic také necíti...skrátka je zbaveny vsetkych citov,pocitov,síl a napetí.Takyto stav je ovsem nam hladajucim nepochopitelný,pretoze je nam vnutorne vzdialený.

Je lepsie si to priznat,nez vyvodzovať zavery o tom,ze vsetky naboženstva vedu k rovnakemu cielu,že Ježiš učil ludí presne to,co Buddha atd.pretoze sposob a hlbka vykladu zavisí od vnutornej zrelosti a pripravenosti hladajucich a od doby v ktorej bola nauka vyložená.
Návrat hore Goto down
Sponsored content
Jednota náboženstiev Empty
OdoslaťPredmet: Re: Jednota náboženstiev   Jednota náboženstiev Icon_minitime

Návrat hore Goto down
 
Jednota náboženstiev
Návrat hore 
Strana 1 z 1

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Škola života :: Články-
Prejdi na: